Jubiler Golden Eye | Poradnik
17385
page,page-id-17385,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
Poradnik

Poradnik

DIAMENTY I BRYLANTY

 

Diamenty – Brylanty
Diamenty są kamieniami tak cennymi, iż warto przed ewentualnym kupnem tego małego cudu wiedzieć za co się płaci i jak jest on wyceniany. Dokonując oceny jakości oraz wartości oszlifowanego diamentu należy brać pod uwagę cechy określone przez zasadę tzw. 4C. Skrót ten pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: colour (barwa), clarity (barwa), cut (szlif), carat (karat).

Kolor (Colour)
Idealne diamenty nie powinny mieć żadnego koloru lecz być zupełnie przezroczyste jak kropla wody źródlanej. Zmianę barwy diamentu określa się na podstawie skali poczynając od idealnej bieli (D) do głęboko kolorowego (Z).

http://www.jubilersky.com/img/style/db.png

Czystość (Clarity)

Czystość diamentu zależy od ilości, rodzaju, położenia, rozmiaru oraz koloru wewnętrznych wtrąceń zwanych inkluzjami oraz zanieczyszczeń zewnętrznych tzw. skaz.

Niedoskonałości te powstały w trakcie powstawania diamentu w magmie wulkaniczne.
claritySzlif (Cut)
To właśnie prawidłowy szlif nadaje diamentowi jego piękno oraz blask, czyli brylancję. Ze wszystkich cech brylantu określanych mianem 4C tylko na tą jedną wpływ ma człowiek. Używając bowiem precyzyjnych matematycznych formuł szlifierz przekształca kawałek skały w lśniący brylant.

Kiedy szlif diamentu jest wykonany w prawidłowych proporcjach światło wpadające do środka jest odbijane od jednej fasetki do drugiej  a następnie wraca górą kamienia dając blask i iskrzenie. Odpowiedni szlif jest kluczem do piękna i podnosi wartoś kamienia.
szlif_cut

szlif


Masa (Carat)

Karaty to waga bądź masa diamentu. 5 karatów odpowiada masie jednego grama. Jeden karat dzieli się na 100 punktów. Mimo, że rozmiar jest najbardziej oczywistym czynnikiem określającym wartość diamentu, 2 diamenty tej samej wielkości mogą mieć bardzo zróżnicowane wartości w zależności od 3 pozostałych właściwości.
masa

KAMIENIE SZLACHETNE


Kamienie szlachetne to wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością. Stosuje się je w jubilerstwie, oprawia w złoto, srebro i inne metale szlachetne.

Najczęściej spotykane kamienie szlachetne w wyrobach jubilerskich to:

 

Rubin – uważany jest za jeden z najbardziej wyjątkowych kamieni szlachetnych. Od dawna symbolizuje największe z bogactw – miłość, dzięki temu magicznemu wizerunkowi stał się ulubieńcem możnych i zakochanych.

 

Szafir – dawniej postrzegany był jako najbardziej tajemniczy spośród wszystkich klejnotów, czczony jako „pieczęć mądrości”. W starych księgach znaleźć można o nim informacje, jako o klejnocie z ukrytą tajemnicą kamienia mądrości.

 

Szmaragd – to zielona, najcenniejsza odmiana berylu. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego smaragdus – zielony. Poza diamentem, szafirem i rubinem szmaragd jest jednym z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości. Najczęściej jasnozielony lub ciemnozielony, rzadziej trawiastozielony.

 

Tanzanit – to wyjątkowy i bardzo rzadko spotykany kamień szlachetny. Swoją unikalność zawdzięcza niezwykłej barwie oraz temu, że występuje tylko w jednym miejscu na kuli ziemskiej, u podnóża Kilimandżaro w Tanzanii.

 

Topaz – jego nazwa pochodzi od greckiego słowa topazos – poszukiwać. Już w starożytności był to jeden z najbardziej poszukiwanych i najcenniejszych kamieni. Topazy występują w różnorodnym zabarwieniu – od barwy żółtawej, poprzez czerwonobrązową, jasnoniebieską, różowoczerwoną, aż do jasnej zieleni.


JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ?

  1. W trakcie prac domowych należy zdejmować biżuterię zwłaszcza z dłoni aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (porysowanie), lub chemiczne (przebarwienia). W większości przypadków, biżuteria nie jest wykonywana z czystego kruszcu, ale z jego stopów, które reagują z wieloma różnymi substancjami. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii wykonanym z kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), powodując ich matowienie lub rozwarstwianie.
  2. Bardzo ważne jest właściwe przechowywanie biżuterii, najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonych, wyściełanych miękką tkaniną, zamykanych pudełkach. Dzięki temu nie będzie ona narażona na uszkodzenie, zakurzenie itp.
  3. Należy pamiętać, iż niektóre powłoki takie jak rodowanie, piaskowanie czy satynowanie– które tworzą tylko cienką zewnętrzną warstwę wyrobu – są narażone na ścieranie się, gdyż ich struktura może ulec trwałemu uszkodzeniu lub starciu.
  4. Kamienie szlachetne i naturalne, które zdobią biżuterię są szczególnie narażone na wypadanie, pękanie, ukruszenie na skutek uderzenia, ściśnięcia czy zahaczenia, a także inne uszkodzenia powstałe w konsekwencji różnych zdarzeń losowych.


TABELA ROZMIARÓW

Najprostszym sposobem dobrania pierścionka dla przyszłej żony jest sprawdzenie jego rozmiaru przy pomocy najprostszej miarki – milimetrowej.

Najlepiej zmierzyć suwmiarką jeden z pierścionków, który już posiada nasza wybranka. Średnica wewnętrzna w milimetrach jest rozmiarem pierścionka.